Pondělní atmosféra na našem gymnáziu by se dala krájet, dnes je totiž poslední termín státních přijímacích zkoušek na střední školy. Po chodbách brousí množství uchazečů. Kteří z nich sem asi dorazí i v září? Po testu z matematiky se vzduchem nesou tlumené rozhovory, a tak jsme i my položili několik otázek…

Jak se vám tady zatím líbí?

Barča: Chodila jsem tady na kurzy k přijímacím zkouškám a moc se mi tu líbilo.

Vendy: U nás ve škole byl jeden z vašich učitelů a velmi mě zaujal, přišla jsem tedy na den otevřených dveří a byla jsem z toho strašně nadšená.

Jaký byl test z matematiky?

Ondra: Byl to docela těžký test, ale myslím, že to bude v pohodě.

Barča: Měla jsem méně vynechávek než ve čtvrtek, ale i tak to bylo dost těžké.

Kája: Já se bojím.

Báli jste se matiky?

Ondra: Docela jo, protože mi záleží na tom, kam se dostanu.

Připravovali jste se na přijímačky?

Filip: Ano, připravovali jsme se docela hodně. Měli jsme přípravu ve škole, ale hodně jsme pracovali i doma. Ale bylo to těžší, než jsem čekal.

Barča: Já jsem se začala tak pořádně učit asi dva týdny předtím, protože jinak mě ten čas nedokopal.

Kája: Já jsem se začala učit tři dny předem.

Vendy: Já jsem si tak měsíc předem začala počítat příklady a koukala jsem se, jaká je stavba těch didakťáků, abych už zhruba věděla, co tam mám čekat, ale doopravdy jsem se začala připravovat asi také dva týdny předem.

Proč jste si vybrali BMA?

Filip: Tady na BMA je super prostředí a mám rád jazyky, takže hlavně kvůli tomu.

Ondra: Já proto, že rád navazuji kontakt s lidmi, nedělá mi to problém. Druhou přihlášku mám na státním gymnáziu, ale myslím, že tady je to pro mě lepší, je tu jiný přístup. Studovala tu moje sestřenice, tudíž už to tady celkem znám.

Barča: Protože jazyk otevírá dveře do světa a je hodně důležité nějaký umět.

Vendy: Já bych chtěla cestovat, a tak mě tu zaujala angličtina a hlavně španělština, protože ta se jinde téměř nevyučuje. A taky se mi líbí přístup učitelů.

Kája: Také jsem tu kvůli jazykům, BMA je pro mě nejbližší jazykové gymnázium.

V čem myslíte, že je přístup našich učitelů jiný?

Barča: Je to soukromá škola, taková víc rodinná a podle mě, když učitel uvidí, že se nějakému žáku nedaří, tak se mu bude snažit víc pomáhat.

Vendy: Já jsem mluvila s několika vašimi Američany a připadalo mi, že se opravdu zajímali, kdežto když je ta škola velká, tak učitel jen přechází z třídy do třídy a už moc nevnímá ty lidi, jen vykládá látku.

Co říkáte na to, že je BMA postavené na křesťanských hodnotách?

Barča: Já osobně nejsem křesťansky vůbec zaměřená, takže jsem na to zvědavá. Pokud se sem dostanu, tak si alespoň konečně přečtu kousek Bible. Byla jsem párkrát v kostele s rodinou, takže něco s tím společného mám, ale hlavní je tu pro mě angličtina.

Vendy: Já taky nejsem vůbec křesťansky zaměřená, ale nevadí mi to a těším se, že si rozšířím obzory. Neznám totiž nikoho, kdo by byl křesťan a chodil do kostela.

Kája: Já to čtení z Bible budu brát tak, že se naučím nová slovíčka anglicky, ale taky nejsem nijak křesťansky založená.

Jsme tedy zvědaví a těšíme se na výsledky přijímacího řízení. Ty budou u nás samozřejmě ještě ovlivněny pohovory z angličtiny… Tak pokračování příště a držíme palce!

TP